השינויים שחלו בתחום בטיחות בעבודות בניין

תוכן עניינים

עד לפני 15 שנה לערך, רמת המודעות לגבי בטיחות בעבודות בניין ועבודות בגובה מסוגים שונים לא הייתה גבוהה. ככל שהזמן עבר, התרחשו בפרויקטים בנייה ובענפים חופפים נוספים כמו ניקיון חלונות בגובה, הרחקת יונים, שיפוצים ושיקום מבנים המון תאונות. חלקן גרמו לפגיעה גופנית קשה, חלקן הובילו לפגיעה בנפש. לכן, ככל שהזמן עבר וככל שעוד ועוד אנשים נפגעו, הבינו כי חשוב להעלות את המודעות בנושא וגם לעשות דבר אחד או שניים. הרי אין בכלל ספק כי כל התחום של הבניה, השיפוצים ותחזוקהשל מבנים בגובה נחשב לתחום מאוד מסוכן. העבודה בגובה טומנת בחובה סיכונים וסכנות לא רק עבור אלה העובדים בתחום, אלא גם עבור מי שנמצא בסביבת מקום. היום, כל עובד בגובה מחוייב לעבור הכשרה מקצועית ולהחזיק ברישיון בתוקף.

 

אילו סוגים של עבודות קיימות בגובה?

מדובר בתחום מאוד מגוון ויש לא מעט סוגי עבודות הדורשות ומחייבות את ההכשרה הזו. תחת ההגדרה של עבודות בגובה ניתן למצוא מגוון של עבודות כמו עבודות בסנפלינג, בניה לגובה, שיקום וחידוש מבנים, איתור נזילות בגובה, תיקון מרזבים, ניקיון חלונות, שיקום מעטפת המבנה, ביצוע עבודות צבע וטיח בגובה, חיזוק שיש ואריחים בגובה ועוד.

 

מה חשוב שמדובר בעבודה בגובה?

כאמור, כדי לעבוד בתחום חובתו של כל מנהל עבודה לשלוח את העובדים שלו לקורס עבודה בגובה. מדובר בהכשרה יסודית, מעמיקה ומאוד חשובה שמפוקחת על ידי משרד בתמ“ת. במהלך הקורס ילמדו הסטודנטים את כל החוקים והכללים של עבודה תקינה, נכונה ובטיחותית בגובה. פציעות ונפילות מהוות את הסכנה העיקרית בתחום זה ולכן גיבשו את ההכשרה הזו, במטרה לאפשר לעובדים להבין באיזו סביבה עליהם להקפיד לעבוד, מאילו סכנות ומצבים עליהם להיזהר ומה צריך להיות להם כדי לקבל תנאי עבודה אופטימליים.  בנוסף, על המעסיקים לשים דגש רב ולדאוג לציוד בטיחות חדש, חדשני ותקין שנבדק בכל יום מחדש במטרה למזער תאונות, פגיעות ופציעות מסוגים שונים. יחד עם זאת, בהיבט של עבודות בגובה בעלות סיכון ממשי, יש להקפיד על תהליך חניכה מדויק ויסודי של עובדים שמגיעים לעבודה בפעם הראשונה וללוות אותם עד שהם חשים בטוחים. כלומר צריך שיהיה להם מלווה בפרקטיקה.

מה לגבי עבודות בגובה בהיבט הסביבתי?

כאמור, כאשר מבצעים עבודות בגובה, לא רק העובדים נמצאים בסכנה, אלא עלול להיגרם נזק גם לעוברים ושבים וגם לרכוש. לכן, כאשר מבוצעות עבודות בגובה צריך לתחם את הפרויקט כמו שצריך ולהתקין אמצעי בטיחות שונים למניעה של נפילות. יש חברות שזו ממש ההתמחות שלהן, ביצירת סביבת עבודת בניה בטוחה. דבר נוסף שחשוב מאוד לשים אליו לב הוא הדאגה כי כל הציוד בו העובדים עושים שימוש מאובטח כמו שצריך במטרה למנוע התנתקות ונפילה בזמן אמת.

 

כיצד שומרים על סטנדרט בטיחות גבוה?

למרות שחלה עלייה ניכרת במודעות בתחום עבודות בגובה או עבודות בסנפלינג, עדיין יש לא מעט אירועי בטיחות שמתרחשים אחת לכמה זמן. זו יכולה להיות תאונה או פציעה קלה של עובד, פגיעה בעובר אורח וזו יכולה גם להיות תאונה שתגרום לנכות או אובדן בנפש. הקפדה על כל כללי הבטיחות היא זו שתסייע למנוע את התאונה הבאה.  בכל פרויקט בניה או שיפוץ יש להעסיק אדם שהתפקיד שלו הוא להיות ממונה על הבטיחות ויוכל לתת מענה מלא לנושא הזה בשטח. בנוסף, שמחפשים אחרי חברה המבצעת עבודות בגובה, יש לשים לב שמדובר בחברה מקצועית עם שם ומוניטין בתחום.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: