סימנים המעידים על מחלות ראומטיות בילדים

תוכן עניינים

בתור הורים אנחנו חייבים להיות מודעים מאוד לסוגים שונים בעיות רפואיות, להבין אילו תסמינים מחייבים רגישות והתייחסות יתר. מחלות ראומטיות בילדים הן מסוג המחלות שבהן עלינו לגלות את אותה עירנות. הרי לא פעם עולה השאלה לגבי מתי מדובר בתהליכי התפתחות טבעיים ונורמלים של הילדים שלנו, מתי מדובר במצב של כאבי גדילה ומתי זו אכן בעיה רפואית המחייבת בדיקה, מעקב וטיפול רפואי.

 

מהי דלקת מפרקים של גיל הילדות?

דלקת מפרקים של גיל הילדות היא מחלה ראומטית הנקראית בשפה המקצועית JIA. בתוך המחלה הזו יש עוד 7 תתי מחלות וכל ילד שחולה במחלה, סופג את הפגיעה באופן שונה ובמפרקים אחרים. גמישות יתר, כאבים בתנועה או קבועים במפרק, אדמומיות במפרק, חום, הגבלות בתנועה- אלה הם רק חלק מהתסמינים הבולטים של המחלה. דלקת מפרקים של גיל הילדות מופיעה בין גיל שנה לגיל 16. היא נוצרת מכל מיני סיבות כמו למשל מטען גנטי של החולה, גורמים שהם סביבתיים, מצבים של סטרס ולחץ מוגברים ועוד.

איך מאבחנים מחלות ראומטיות בילדים?

בהתחלה, זאת אחרי שההורים שמו לב לבעיה, יש להגיע לרופא ראומטולוג מומחה המתמחה באבחון והתאמת טיפול למחלות ילדים. הרופא יבצע בדיקה גופנית וישלח את הפעוט או הילד לבדיקות נוספות כמו בדיקת ANA, בדיקות דם, בדיקת MRI ובדיקה של צילום המפרקים.

 

איך מטפלים?

הטיפול נקבע לפי גיל הילד ומצבו הפיזי. מטרת הטיפול היא לשפר את תפקודם של המפרקים ואף למנוע נזקים מצטברים נוספים. לרוב הטיפול משלב בין טיפול תרופתי- מתן תרופות נוגדות דלקת לבין פעילות גופנית ולעתים יש לשלב גם טיפולי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק. לעתים ניתן ואף מומלץ לשלב עם הטיפול הקונבנציונלי, טיפולים אלטרנטיביים מתחום של רפואה סינית.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: