מחלות רשתית העין כל מה שחייב לדעת

תוכן עניינים

רשתית העין היא שכבה דקה של רקמה שמכילה מיליוני תאים רגישים לאור, וממוקמת בחלק האחורי של העין. תפקידה העיקרי של הרשתית הוא לקבל, לארגן ולשלוח מידע חזותי למוח, דרך עצב הראייה. כל התהליך הזה מאפשר ראייה, ובמקרי מחלות רשתית העין, תפקודים אלו נפגעים.

מחלה רשתית, כמו למשל אובאיטיס, גורמת נזק לכל חלק ברשתית, ובהעדר טיפול, המחלה עלולה להוביל לאובדן ראייה חמור ואף לעיוורון. באמצעות גילוי מוקדם, ניתן לטפל בחלק ממחלות הרשתית, בעוד שאחרות ניתנות לשליטה או האטה על מנת לשמר, או אפילו לשחזר את הראייה.

תסמיני מחלה רשתית

מחלות ומצבים רבים ברשתית מופיעים עם סימנים ותסמינים דומים, כגון:

  • ראיית הבזקי אור
  • ראייה מטושטשת או מעוותת
  • הופעת נקודות עיוורות בראייה מרכזית
  • ראייה מופחתת.

מי נמצא בסיכון לפתח מחלה רשתית?

גורמים מסוימים עשויים להגביר את הסיכון להתפתחות מחלת רשתית העין, כגון:

  • גיל מבוגר
  • השמנת יתר
  • סוכרת
  • עישון
  • טראומה בעיניים
  • היסטוריה משפחתית.

במקרה של הופעת תסמיני מחלת רשתית העין, יש להתייעץ עם רופא עיניים כדי לאבחן את המצב ולטפל בו.

קרע ברשתית

קרע ברשתית מתרחש כשחומר הציפוי שממלא את העין מתחיל להתכווץ, ומושך את הרשתית בכוח מספיק על מנת לגרום לרקמת הרשתית להיקרע. עם הגיל המבוגר, ציפוי העין נוטה להיפרד מהרשתית, וליצור ניתוק אחורי. מצב זה משפיע על יותר משישים אחוזים מהאנשים מעל גיל שבעים.

ברוב המקרים, קרע ברשתית אינו גורם לסיבוכים, אבל יש אנשים שנולדים עם ציפוי עין דביק שגורם לו להתרחק מהרשתית באופן שאינו תקין, וכתוצאה מכך מתרחש קרע ברשתית. במקרים נדירים, עלול להיווצר קרע ברשתית כתוצאה מפציעה בעין או טראומה ברשתית.

היפרדות רשתית

היפרדות רשתית מתרחשת ברוב המקרים כשנוזל עובר דרך קרע ברשתית וגורם לניתוק הרשתית מהרקמות האחרות בחלק האחורי של העין, מה שמוביל לניתוק אספקת הדם לעין ושיבוש יכולתה לתפקד כראוי.

תסמיני היפרדות רשתית תלויים במידת ההיפרדות, ועשויים להשתנות מהעדר תסמינים כלל, ועד ראייה מטושטשת, ראיית אורות מהבהבים וצל שחוסם את הראייה ההיקפית ולעתים גם את הראייה המרכזית.

איך בוחרים רופא עיניים מומחה?

אם אתם סובלים מאחד או יותר מהתסמינים שתוארו לעיל, שווה לכם להיבדק אצל מומחה עיניים המתמחה במחלות עיניים מהסוג הזה. בעיקרון, יש שתי אפשרויות שמדובר בבחירת רופא עיניים מומחה והכל מאוד תלוי ברמת הדחיפות. האופציה הראשונה, היא למעשה לבחור רופא דרך קופת החולים בה אתם חברים. לפעמים יש צורך בהמתנה די ארוכה לרופא עיניים, אבל זה מאוד תלוי בקופה, בזמינות של הרופא ובאזור המגורים שלכם.

אם אתם לא רוצים להמתין ומעוניינים להיבדק כמה שיותר מהר, תוכלו לפנות לרופא באופן פרטי. לחלק מהמטופלים יש ביטוח שמאפשר לקבל החזר על רופאים מומחים ולחלקם גם יש ביטוח פרטי ואז ניתן להזדכות על הביקור פעמיים.

תוכלו לבחור רופא דרך המלצות של אנשים שאתם מכירים כמו קרובי משפחה, שכנים או קולגות, או לנסות למצוא רופא עיניים המתמחה באיתור מחלות עיניים דרך רשת האינטרנט. לאחר הבדיקה, תבינו האם אתם צריכים לגשת לבדיקות נוספות ורק אחרי האבחנה ניתן יהיה להתאים לכם את הטיפול המתאים.

איך דיקור ובכלל רפואה משלימה יכולה לעזור לבעיות עיניים?

רפואה סינית יכולה לעזור במקרים רבים. בעיקרון לדיקור יש המון יתרונות בהיבט של טיפול בבעיות עיניים ומחלות עיניים. על ידי דיקור ניתן להזרים דם וחמצן לאזור העיניים וכך לאפשר למקום להחלים ולהתגבר על תופעות הלוואי השונות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: