פרפקציוניזם

תוכן עניינים

המילה (ובעקבותיה התופעה) פרפקציוניזם מגיעה מהמילה באנגלית PERFECT שהמשמעות שלה היא שלמות או להיות מושלם. מי שיוגדר כפרפקציוניסט ידאג שכל פעולה שהוא מבצע תהיה לא פחות ממושלמת ואת זה הוא עצמו יקבע על פי שיקול הדעת שלו ואמות המידה שלו. חשוב לדעת שלא ממש מדובר באבחנה מקצועית אלא בתופעה שנחשבת לחברתית יותר אך ללא ספק אין זה פשוט לחיות לצדו של אדם כזה. גם ילדים יכולים להתנהג בצורה פרפקציוניסטית ולא לוותר על שום דבר בכל משימה שמוטלת עליהם. הכל חייב להיות בדיוק כמו שהם רואים לנכון ולא תהיה כאן שום חריגה ולו הקטנה ביותר. הדיוק בפרטים יכול להיות חשוב ומשמעותי אך גם יכול להיות שהוא לא יהיה מאד קריטי מבחינת השלמת המשימה שעל הפרק. כך או כך – מצב קיצוני אינו טוב או בריא לאף אחד ולכן חשוב לשים לב מהיכן נובעים הדברים.

 

איך מתמודדים עם פרפקציוניזם?

ההתמודדות קשורה מאד לאופי אותו אדם וכמובן לגיל שלו. ההורים צריכים להתמודד עם ילד או נער פרפקציוניסט וחשוב לפעול משני כיוונים – האחד הוא לא לפגוע ברצונות ובתחושות שלו לגבי הרצון העז שבוער בו להקפיד הקפדה יתרה על כל פרט ופרט אך מצד שני לנסות להסביר לו שבהחלט יש פרטים קטנים שמבחינת ביצוע המשימה שעל הפרק לא בהכרח יהיה משמעותיים ואפשר לעגל פינות. כאשר מדובר ממש באובססיה חזקה אפשר לנסות לשקול גם טיפול חיצוני כמו פרחי באך. מדובר ברקיחה מותאמת אישית של מיצוי שמנים מפרחים, כזאת שתהיה לה השפעה ספציפית על מי שעבורו היא נרקחה. למיצוי הצמחים והפרחים יש סגולות הרגעה ומרפא והוא יכול לסייע בהפחתת תסמינים של תופעות רגשיות כאלה ואחרות. כאשר הרקיחה מבוצעת ברמה גבוהה היא תהיה מאד יעילה והרבה טרחה יכולה להיחסך הן ממי שחווה את הפרפקציוניזם והן ממי שנמצא בסביבתו של אותו אדם.

 

 

החשיבות של התמודדות עם פרפקציוניזם

ההתמודדות עם פרפקציוניזם טומנת בחובה בעיקר את ההבחנה החשובה בין עיקר לטפל. לא כל פרט הוא פרט חשוב ובוודאי שלא לכל פרט קטן צריך לייחס חשיבות כל כך גבוהה. עיגול פינות אינו בהכרח שלילי וגם חריגה קטנה מהנחיות או הוראות אינה בהכרח בעייתית. ברגע שמלווים את ההסברים הרציונליים עם טיפול בפרחי באך יש סיכויי הצלחה הרבה יותר טובים וללא ספק איכות החיים של מי שחווה את התופעה יכולה לעלות פלאים, ביחד עם איכות החיים של מי שנמצא סביבו וחווה גם הוא מהפרפקציוניזם של אותו אדם, מבוגר או ילד כאחד. יש כאן הרבה למידה לקראת החיים הבוגרים וגם אנשים בוגרים יכולים עם הזמן ללמוד להתפשר על אותם פרטים קטנים ופחות מהותיים. מכאן החשיבות של מתן סיוע גם בפן הקוגניטיבי וגם מהפן של רקיחה אישית.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: