לחץ דם גבוה

תוכן עניינים

כל מה שקורה עם זרימת הדם בגוף מתקשר לכל שאר המערכות אשר בזכותן הגוף מתפקד בצורה תקינה וכפי שמצופה ממנו. מחלות כלי דם עלולות להשפיע לרעה על כל התפקוד הכללי ולכן כחלק מבדיקות תקופתיות חשוב מאד גם לבדוק את לחץ הדם. לכל מגדר ולכל קבוצת גיל יש את הטווח ערכים שנחשב נורמלי והכוונה היא לקצב הזרימה בתוך הוורידים והנימים. גם לחץ דם גבוה וגם נמוך אינם תופעות טובות ולכן חשוב מאד לבחון את המדדים, לבצע בדיקות תקופתיות ומעקב, לבדוק את התוצאות לאור היסטוריה רפואית שקיימת הן בהקשר זה והן בהקשר של מחלות לב כאלה ואחרות וכך הרופא יבין האם צריך להמשיך את המעקב או שמא לא מדובר במטופל בנמצא בסיכון ללחץ דם גבוה.

 

חשיבות הגילוי

יש לא מעט גורמים לתופעה של לחץ דם גבוה ולכן מדידה קבועה מהווה חלק בלתי נפרד מהבדיקות הכלליות שמבוצעות בשגרה. מי שמתגלה אצלו תוצאות גבוהות יצטרך לעבור בירור מדויק מדוע זה קורה על מנת לאבחן מחלה כזאת או אחרת או כל סיבה אחרת שמעלה את המדדים. בהרבה מקרים יתגלה שיש סתימה באחד מהעורקים הראשיים, מה שמאלץ את הדם לזרום בלחץ גבוה יותר אך קיומם של מדדים חריגים במקרה כזה יהווה תסמין לבעיה עמוקה יותר שיהיה צורך לטפל בה. כיום אפשר לבצע צנתור וירטואלי במקום זה הפיזי שהיה נפוץ עד כה והיה כרוך בפעולה פולשנית כואבת ולא נעימה. בעזרת הצנתור הווירטואלי אפשר לגלות חסמים לאורך העורקים והוורידים וכך לקבל את ההחלטות בנוגע למתן הטיפול הטוב ביותר. וכאמור – הכל יתחיל מערכים חריגים שנמצאו בדיקות שגרתיות ומשך את תשומת הלב של הרופא המטפל.

 

 

המשמעות של חיים עם לחץ דם גבוה

כאמור, לחץ דם גבוה יכול לעמוד בפני עצמו כבעיה רפואית שאותו אדם מאופיין בה אך גם יכול להיות רק תסמין של בעיה אחרת, גדולה או מורכבת יותר. חשוב מאד להמשיך להיות במעקבים אחר לחץ הדם על מנת לוודא שהוא לא הופך לבעיה חמורה וחשוב מאד לדעת שכיום בעזרת טיפול תרופתי מצוין אפשר בהחלט לחיות טוב מאד עם מחלה זו ולכן לא מדובר במצב בעייתי או מסכן חיים בדרך כלל. חשוב למצוא רופא שמתמחה במחלות כלי דם על מנת שיפענח את הבדיקות הדרושות וימליץ על דרך הטיפול הכי נכונה ומתאימה לכל מטופל ולכל חולה. כך אפשר להיות בטוחים שנמצאים בידיים טובות, שהבדיקות מבוצעות על פי לוח זמנים קבוע וברור ושיש איש מקצוע שבוחן את התוצאות ויידע להמליץ על הטיפול הטוב ביותר.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: