על מה מעיד חום כרוני בילדים?

תוכן עניינים

בתור הורים לילדים, רובנו דואגים או נכנסים לעתים ללחץ כאשר החום של ילדנו עולה. למרות שרובנו מודעים לכך שמדובר במנגנון טבעי שכביכול שומר על הגוף והוא חלק בלתי נפרד מתסמינים של כל כך הרבה מחלות, עדיין אנחנו חושבים על כל הדרכים שיסייעו לנו להוריד את החום. למעשה, תסמונת חום כרוני מתייחסת למחלות שגורמות לחום תקופתי שאין לו סיבה זיהומית כמו וירוס או חיידקים. ילדים עם תסמונת זו ברוב המקרים בריאים למדי בין האפיזודות, ורוב התסמונות האלו הן תורשתיות ונובעות ממוטציה, שהיא פגם או טעות בגן, הקוד שקובע את מבנה החלבונים של הגוף.

מה יכול לגרום להיווצרות חום כרוני אצל ילדים?

תסמונת פי-פאפא נחשבת למאפיין נפוץ בקרב ילדים עם חום כרוני, והיא מאופיינת בדלקת גרון ושקדים, הגדלת קשריות לימפה בצוואר, וכיבים בפה. התסמונת נפוצה בקרב ילדים מהילדות המוקדמת. אם אתם מזהים כי לילד שלכם יש תופעה של חום חוזר והוא סובל מתסמינים נוספים, לעתים לא מספיק להיבדק רק אצל רופא ילדים ויש צורך במעקב קבוע וסדיר אצל מומחים נוספים כמו ראומטולוג למשל.

גורמים לחום כרוני בילדים

תסמונת חום כרוני בילדים מוגדרת על ידי מספר גורמים, כולל:

  • פגם בגן
  • המאפיינים הקליניים של התסמונת
  • חלקי הגוף שנפגעו בנוסף לחום
  • גיל הילד כשהתסמונת מתחילה
  • מוצא הילד וההורים.

ברוב המקרים, לתסמונת חום כרוני בילדים יש טיפול פרטני, שמבוסס על הבנת הבעיה שנגרמת מהפגם הגנטי. חשוב לדעת כי לרוב שמדובר בהתקפי חום שחוזרים על עצמם, טיפול אנטיביוטי אינו הפתרון.

איך חום כרוני בילדים עובר בתורשה?

חום כרוני בילדים עובר בתורשה כמחלה אוטוזומלית רצסיבית, מה שאומר שבעוד שהילד עשוי ללקות במחלה, ההורים אינם חווים תסמינים של המחלה. במקרה זה, הילד מקבל שני גנים שעברו מוטציה, אחד מהאם והשני מהאב. במקרה זה ההורים נקראים נשאים. לעתים קרובות מישהו במשפחה המורחבת חולה במחלה.

אם לילד אחד יש את המחלה וההורים נשאים, יש סיכוי של 25% שילד אחר יקבל תסמונת חום כרוני. אם לאחד הילדים יש את התסמונת וגם לאחד ההורים, יש סיכוי של חמישים אחוז שילד אחר יקבל אותה.

איך מאבחנים את התסמונת?

לכן, האבחנה עדיין מבוססת על סימנים קליניים. קיים חשד לתסמונת בקרב ילדים עם קדחת אפיזודית ממוצא אתני אופייני לתסמונת, או עם היסטוריה משפחתית של התסמונת, או אי ספיקת כליות בלתי מוסברת.

לעתים קרובות, הילדים חווים בהתחלה אפיזודות של חום ללא התסמינים האחרים, ולכן נדרשת התבוננות מדוקדקת עד לאבחנה. בדיקת הילד במהלך אפיזודה וקבלת בדיקות מעבדה שמראות סימני דלקת מועילות. בדרך כלל, בדיקות אלו הופכות לחיוביות במהלך אפיזודה וחוזרות לקדמותן, או כמעט נורמלית, לאחר סיום ההתקף.

דגימת שתן נבדקת גם לנוכחות חלבון. לחולים עם עמילואידוזיס יהיו רמות גבוהות של חלבון בבדיקת שתן, מה שמכוון את הרופא לבצע בדיקות נוספות על מנת לקבוע אם החלבון בשתן הוא מעמילואידוזיס.

קדחת ים תיכונית משפחתית

קדחת ים תיכונית משפחתית היא תסמונת חום כרוני שכיחה ביותר. תסמונת זו מתבטאת באירועים חוזרים של חום, שמלווים בכאבי בטן, חזה ומפרקים, ונפיחות. המחלה פוגעת ברוב המקרים באנשים ממוצא מזרח תיכוני, בדרך כלל יהודים ספרדים, טורקים, ערבים וארמנים.

מאז שהתגלה הפגם בגן, הוא מאובחן בתדירות גבוהה יותר, גם בקרב אוכלוסיות שבהן הוא נחשב לנדיר מאוד, כמו איטלקים, יוונים, ויהודים אשכנזים. ההתקפים מתחילים לפני גיל עשרים אצל כתשעים אחוזים מהחולים. אצל יותר ממחציתם המחלה מופיעה לפני גיל עשר.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: