בדיקות שגרתיות לגברים – בשביל להיות שקטים ומוכנים בזמן

תוכן עניינים

אם מסתכלים על נתונים מגלים כי נשים הרבה יותר אקטיביות ולוקחות חלק פעיל בבדיקות שעליהן לעבור באופן קבוע. בינינו, יש גם לא מעט נשים שדואגות לגברים שלהן ומבצעות עבורם את המעקב, כלומר מזכירות ודוחפות אותם לביצוע הבדיקות. בואו לא נשכח שגילוי מוקדם של מגוון רחב של מחלות, יכול להציל חיים. למרות שבעשור האחרון חלה דווקא עלייה במודעות בקרב ביצוע בדיקות רפואיות מסוגים שונים, עדיין יש לא מעט גברים שלא מספיק מודעים לנושא. השורות הבאות יציגו בפניכם אילו בדיקות שגרתיות לגברים חייבים לבצע, רובן עם הגיעכם לגיל 50.

 

גילוי סרטן הערמונית

לפי נתונים של משרד הבריאות, סרטן בערמונית נחשב לגידול השכיח ביותר אצל גברים בישראל. יש מקרים בהם הגידול מופיע כבר בגיל 40. למעשה, קיים קשר ישיר בין העלייה בגיל לבין הסיכוי למחלה. לכן, חשוב לגשת לרופא אורולוג מומחה ולבצע את כל הבדיקות המסייעות בגילוי מוקדם של המחלה. הבדיקה הראשונה נקראית בדיקה רקטלית אותו מבצע האורולוג דרך פי הטבעת. במהלך הבדיקה ממשש הרופא את הערמונית וכאשר יש גידול, פעמים רבות הדבר יתאפיין בנוקשות. בדיקה נוספת אותה יש לבצע נקראית PSA וזו בדיקת דם המציגה מדד של חלבון אותו הערמונית מפרישה. בדיקה זו היא סממן לגידול והיא עוזרת לרופא לקבל החלטה האם לשלוח את המטופל לבדיקת ביופסיה.

 

גילוי סרטן המעי הגס

גם כאן מדובר באחת המחלות השכיחות בקרב גברים. השלבים הראשונים שלה לא מלווים כלל וכלל בתסמינים ולכן גילוי מוקדם הינו קריטי להתאמת טיפול וריפוי מלא. הבדיקה הראשונה אותה גברים מעל גיל 50 צריכים לבצע היא בדיקת דם סמוי. זוהיא בדיקת צואה שעוזרת לגלות את המחלה. אמנם היא לא מגלה נוכחות של תאים סרטניים אבל היא מסייע לאתר דימומים פנימיים במעיים שזו אחת התופעות של המחלה. בדיקה נוספת אותה יש לבצע נקראית קולונוסקופיה והיא מסייעת לאבחן נגעים במעי הגס ואף עוזרת לאתר פוליפים, גידולים ממאירים ודלקות.

לחץ דם גבוה

לא סתם מכנים את המחלה הזו ”הרוצח השקט“. גם אם אין אתם סובלים משום בעיה רפואית, בדיקת לחץ דם חשובה והכרחית אחת לשנה. במידה והמספר העליון עולה על 140 והתחתון עולה על 90, חשוב לקבוע תור לרופא. אם אתם סובלים ממחלות לב, סוכרת או בעיות רפואיות אחרות, יכול מאוד להיות שתצטרכו לבצע את הבדיקה באופן תכוף יותר.

 

רמות גבוהות של כולסטרול

רמות גבוהות של LDL בדם עלולות להוביל להיווצרות של רובד בקירות העורקים מה שנקרא בשפה הרפואית הסתיידות או התקשות של העורקים. ככל שהזמן עובר, אותם שינויים לעתים עלולים לחסום את חלל העורקים ואז עלול להיווצר התקף לב או אפילו שבץ מוחי. יש גברים שהחל מגיל 35 צריכים לבצע באופן קבוע בדיקת כולסטרול. זוהיא בדיקת דם מאוד פשוטה. שינויים בתזונה ובאורח החיים מסייעים בהפחתה ובאיזון של רמות הכולסטרול בדם.

 

מחלת הסוכרת

סוכרת שאינה נמצאת תחת בקרה עלולה להוביל להתקדמות בטרשת עורקים, למחלות לב, אימפטונציה ומצבים רפואיים מורכבים רבים נוספים. בדיקת דם פשוטה עוזרת לרופאים לאזן את רמות הסוכרים בדם ולמנוע סיבוכים רבים של המחלה. כבר מגיל 45 ההמלצה לגברים לעבור בדיקת דם המסייעת באיתור רגישות לגלוקוז.

 

כמובן, שכל גבר צריך לגלות עירנות לבריאות שלו ולבצע בדיקות שגרתיות לגברים, לבקר אצל רופא המשפחה אחת לחצי שנה ולהיות במעקב גם בהתאם למצבים רפואיים אחרים, גנטיקה ותחושה אישית.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: