איכות חיים בישראל – לא דבר אובייקטיבי

תוכן עניינים

איכות חיים היא מושג מאד אישי וסובייקטיבי. לעיתים קרובות, נדמה שאי אפשר לכמת אותו או למדוד אותו בצורה אובייקטיבית. אפשר לומר שגם מה שבודק את איכות החיים הוא סובייקטיבי. לכל אדם ייראו דברים אחרים כמהותיים יותר או פחות בבואו לבחון האם איכות החיים שלו גבוהה או לא.
יחד עם זאת, אפשר להגדיר פרמטרים שיהיו מקובלים על הכלל. לפיהם, יהיה קל יותר לבנות סולם או מידות שלפיהן אפשר יהיה לבדוק את הדעה הרווחת בקרב הציבור בנוגע למושג הזה. אז איך אפשר למדוד איכות חיים בישראל? מה צריך לשאול את האנשים הנבחנים? ואילו סוגים של תשובות אפשר לקבל מהם על מנת לקבל תמונה מדויקת על התחושות שלהם?

איכות חיים בישראל

מה קובע איכות חיים בישראל?

על מנת לקבוע האם איכות החיים של אדם או משפחה תהיה גבוהה או נמוכה, יש לבחון כמה קריטריונים שקשורים הן למדדים אובייקטיביים והן למדדים אישיים וסובייקטיביים. הרעיונות האלו יוכלו לתת מושג די טוב על התחושות שתהיינה לאנשים בנוגע לאיכות החיים שלהם:

  • מקום מגורים: יש מקומות שנחשבים טובים יותר לחיות בהם. ערים גדולות שמציעות שירותים לקהילה, מיקום של אותן ערים במרכז הארץ וסוג האוכלוסייה שמתגוררת שם.
  • רמת ההכנסה: אי אפשר להתווכח עם הקביעה שהכנסה גבוהה שמכסה את ההוצאות נותנת הרבה מאד שקט נפשי, אשר יעזור לחיות חיים טובים ורגועים וכמובן – לתייג אותם כאיכותיים.
  • עיסוק בפנאי: מי שאין לו דאגות קיומיות או כלכליות, יכול להתפנות גם לעיסוק בתחביבים או בפנאי, לעצב את הבית שלו על פי עקרונות לייף סטייל שהוא מאמין בהם, או לעסוק בספורט על בסיס שגרתי.
  • שייכות לקהילה: זהו אחד המדדים הסובייקטיביים החשובים. כאשר אדם חש שהוא חלק מקהילה או מקבוצה שבה הוא מהווה שווה בין שווים – התחושה הזאת תסייע לו להרגיש טוב, לחיות בשלווה ולדעת שהוא נמצא במקום הנכון עבורו.
  • בעלות: בעלות על דירה או רכב, השכרת דירה לאחר או עסק משגשג – כל אלו יכולים לתרום גם להכנסתו של אדם וגם לאיכות החיים שלו.

מדוע צריך לבחון זאת?

זהו האינטרס של המדינה לבדוק ולוודא שאיכות החיים של האזרחים גבוהה. כמו כן, כמובן לשאוף לשיפורה המתמיד. דבר נוסף וחשוב שבחינות אלה יגלו הוא פערים אפשריים בין האוכלוסיות השונות המרכיבות את החברה: פערים חברתיים, כלכליים, פערי השכלה ועוד. כך יכולה המדינה, באמצעות הרשויות המקומיות, להקצות משאבים ותקציבים על מנת לסייע לחלשים יותר, או כדי לקדם את מי שצריך. איכות חיים גבוהה גם קשורה קשר ישיר והדוק למצב רוח מרומם ולשמחה אישית. כל אלה בתורם גם יתרמו להעלאת החוסן הלאומי, שתמיד דרוש במדינה רוויית דאגות כמו ישראל.

דבר נוסף ולא פחות חשוב הוא האושר של בני האדם ושאיפה למצב של כמה שפחות דאגות. כל אלה יתרמו מאד לאיכות החיים, מה שגם יסייע לדרג את ישראל כולה במדדים בינלאומיים מהותיים שקשורים באיכות חיים ובשמחה של האזרחים בחלקם ובשירות שהם מקבלים מהמדינה. ישנן מדינות שאפשר לשאוף להגיע לרמת איכות החיים שיש לאזרחים שלהן בזכותן ותמיד יש לאן לשאוף. לא בכדי זהו מדד מהותי, שיש התייחסות רבה אליו לאורך השנים. הוא נבדק מפעם לפעם כדי לוודא שהוא לא יורד ואם כן – מה הסיבות לכך. הרבה שירותים מטעם המדינה ניתנים לשם מטרה אחת: העלאת איכות החיים ושביעות הרצון של האזרחים מחייהם היומיומיים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: