שיקום נפשי – חוזרים לשגרה

תוכן עניינים

שיקום נפשי הוא שיקום שכל תפקידו היא להחזיר את האדם לכושר, ולשחזר את יכולותיו השונות. למעשה, הטיפול נועד במטרה להשיב את המטופל לשגרת חיים נורמטיבית לאחר מחלה, או לחילופין להחזירו למצב התפקודי בו הוא היה לפני המחלה. שיקום נפשי בעצם נועד על מנת לסייע לאנשים להחלים מבעיות נפשיות ולהתמודד עם בעיות לטווח הרחוק. זאת בעוד כי את השיקום ניתן לעשות תחת שורה רחבה של גורמים שונים, בין אם מדובר על פנימייה טיפולית, מסגרת טיפולית אצל פסיכיאטר, פסיכולוג, מרפאים בעיסוק, עובדים סוציאליים וכיוצא בכך. אז מי זקוק לתהליך שיקום נפשי, ומה הן המטרות העיקריות של תהליך השיקום? ובכן, על מנת לעשות לכם מעט סדר בתוך כל הבלאגן, החלטנו לרכז עבורכם למאמר הבא את כל מה שתצטרכו לדעת בנושא. 

 

מי זקוק לתהליך שיקום נפשי?

במרבית המקרים, מדובר על טיפול שנועד עבור מטופלים שאובחנו בסכיזופרניה, הפרעה סכיזואפקטיבית או לחילופין הפרעה דו קוטבית. זאת בעוד כי רק אחד מתוך מאה אנשים שסובלים מסכיזופרניה אכן זקוקים לתהליך שיקום נפשי. למעשה, כל הקשיים האופייניים כוללים בתוכם בעיות עם ארגון ותכנון חיי היומיום, לצד הקושי לתכנן ולבצע את הפעולות המתוכננות בעקבות מצבים מגוונים, בין אם מדובר על תסמיני מחלת נפש כדוגמת שמיעת קולות, על מצבים של ניצול על ידי אחרים וכיוצא בכך. בנוסף, חשוב לציין כי הסטיגמה המתלווה אל מחלות נפש מהווה דבר נוסף שעשוי להכביד על תהליך השיקום שכן, הדבר מקשה על מציאת עבודה וכתוצאה מכך, על השתכרות מכבדת מהכנסה סבירה. 

 

 

המטרות מאחורי תהליך שיקום נפשי

המטרות העיקריות שעומדות מאחורי תהליך שיקום נפשי הן להחזיר את המטופל למצב תפקודי תקין ולהשיב את יכולותיו השכליות והקוגניטיביות כפי שהן היו לפני המחלה שהובילה לפגיעה בנפש. למעשה, השיקום נועד על מנת לסייע למטופל ללמוד לראשונה או לחילופין ללמוד מחדש את כישורי החיים המגוונים, החל מהשבת הביטחון העצמי, ועד להתמודדות עם מצבי השגרה השונים ללא עזרה חיצונית, מציאת עבודה, הקמת משפחה וכיוצא בכך. כמו כן, חשוב להזכיר כי אנשי מקצוע אשר עובדים במסגרות המספקות שירותי שיקום נפשי תומכים במטופלים פגועי נפש עם מגוון רחב של בעיות שונות שכן, במטרה לוודא כי הטיפול שהמטופלים מקבלים הוא הטיפול הטוב ביותר, הרי שמתבצעת התאמה אישית לכל מטופל. במרבית המקרים, שירותי השיקום עובדים על הצד הטוב ביותר בעת בה הם נמשכים לתקופה ארוכה של מספר חודשים או שנים, מה שהופך את תהליך השיקום למעמיק יותר, בצורה שמאפשרת למטופל לחוש ביטחון ולשפר את יכולותיו בזמן שלו. כמו כן, מיותר לציין כי שמירה על תקווה לאורך פרק זמן ארוך שכזה עשויה להיות משימה דיי מורכבת שכן, גם כאן מדובר על משימה בה מסייעים צוות המטפלים. 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: