משחוק בחינוך – מה זה ואיך עושים את זה?

תוכן עניינים

משחוק הוא שיטה שבאמצעותה ניתן לשדרג כל מידע תיאורטי המועבר בצורה ה“יבשה“ (הרצאה פרונטלית למשל) ולהפכו למשחק. מחקרים רבים מעידים על כך שילדים ובני נוער בכל הגילאים תופסים מידע, רעיונות ועובדות טוב יותר וגם זוכרים אותם לאורך זמן שזה נעשה דרך משחק. משחוק בחינוך הוא תחום שלם שהולך ומתפתח הן ברחבי העולם והן כאן בישראל שמטרתו לעורר סקרנות, יצירתיות, מחשבה מחוץ לקופסא אצל ילדים ובני נוער החל מגיל יסודי ועד תיכון.

 

אז איך זה בעצם עובד?

לאחרונה החלו סטארטאפיסטים לעבוד על פיתוח אפליקציות למשקפי הולולנס במטרה לשדרג את כל הנושא של משחוק בחינוך בבתי ספר, תיכונים ומסגרות חינוכיות נוספות. היכולת של הילדים לשלב את תנועות הידיים והרגליים תוך שהם שולטים בממשק באופן כמעט מלא משדרגים את תהליך הלמידה. התוכנות השונות מאפשרות להקים חללים ואזורים שלמים המעודדים העלאת רעיונות תוך שהם הופכים לתמונות, סרטונים וקבצים. הממשקים מעודדים את רעיון השיתופיות, מייצרים פתיחות מחשבתית, יצירתיות והעלאת כישורי חשיבה בצורה יוצאת מן הכלל. התלמידים הופכים ליותר אינטרקטבים ומעורבים בתהליכים לימודיים, הם משתפים פעולה אחד עם השני ומשלימים רעיונות. סטודנטים שלקחו חלק בתהליך בחו“ל מעידים על כך שהם מרגישים שהלמידה הרבה יותר מעניינת וחוויתית עבורם.

היתרונות של משחוק בחינוך

  • העלאת תחושת המסוגלות העצמית אצל תלמידים בכל הגילאים.
  • התמודדות עם מציאות מדומה משפיעה על מחשבות ועל רגשות לטובה.
  • הטכנולוגיה עוזרת לשנות תפיסות, רגשות ומחשבות, מעניקה לילדים חווית למידה טובה יותר, משמעותית יותר ומעודדת את היצירתיות והסקרנות שלהם.
  • סביבה מייצרת למידה אינטרקטיבית.
  • תורמת לחידוד תכונות יזמיות כמו חשיבה מחוץ לקופסא, לקיחת יוזמה, ניהול תהליכים בו זמנית ועוד.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: