עוויתות בפנים – איך הם מופיעים וכיצד מטפלים?

תוכן עניינים

עוויתות בפנים נחשבים לטיקים הנפוצים ביותר. מדובר בפעולה בלתי רצונית שאיננה נשלטת בה משתתף איבר אחד או יותר מחלקי הפנים שלנו. עוויתות מסוגים שונים עלולים לפגוע באיכות החיים של האדם הסובל מהם ואף לגרום לדימוי עצמי נמוך ולמבוכה. יחד עם זאת, הרפואה הן המסורתית, הן המודרנית והן המשלימה מציעות פתרונות רבים ומגוונים לטיפול בטיקים מכל הסוגים.

 

כיצד נהוג לטפל בעוויתות בפנים?

קיימים סוגים שונים של טיקים בלתי רצוניים בפנים. עוויתות אלה משתייכים לקבוצה של טיקים תנועתיים. הטיקים הנפוצים ביותר בקבוצה זו הם טיקים בעיניים אצל ילדים, עוויתות באף או בפה שקשה מאוד להסתיר, זאת בשונה מטיקים אחרים. את העוויתות בפנים נהוג לחלק לשני סוגים עיקריים. פשוטים ומורכבים. כשיש טיק מורכב הוא גם ארוך יותר ולרוב משלב כמה איברים בפנים. תסמונת טורט היא המצב המוכר ביותר בו האדם סובל מטיקים מרובים  מסוגים שונים. הטיפול במצב הרפואי הוא מורכב ומשלב כמה היבטים:

  • תגובת ההורים והסביבה הקרובה – כאשר מופיעים טיקים קבועים אצל ילדים והדבר מוגדר בתור סוג של בעיה, על ההורה להימנע מנזיפות בילדו, משום שאלה מחמירות את הבעיה. ההורה אמור להפגין רגישות יתר נוכח המצב ולא לייחס לטיקים חשיבות או תשומת לב.
  • טיפול קונבנציונלי – שילוב בין טיפול באמצעות תרופות לבין טיפול פסיכולוגי התנהגותי בו לומד הילד כיצד לשלוט בטיקים.
  • טיפול ברפואה משלימה – יש סוגים שונים של טיפולים המסייעים לטפל בטיקים ועוויתות בפנים כמו למשל דיקור, טיפול בהומאפותיה, טיפול בצמחי מרפא ועוד.

לכל אדם הסובל מטיקים תתאים שיטת טיפול שונה ולכן יש כאן גם הרבה עניין של ניסוי וטעייה. חשוב להתמיד בטיפול, לגלות סבלנות ועם הזמן ברוב המקרים מרגישים שיפור רציני הן בתדירות והן בחומרה של הטיקים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: