בדיקות התפתחות ילדים – כי כך נדע אם הכל בסדר

תוכן עניינים

לאורך גיל הינקות והילדות המוקדמת של תינוקות ופעוטות מתקיימות בדיקות התפתחות ילדים. מטרת הבדיקות היא לוודא שהילדים מתפתחים מכל הבחינות על פי המצופה ושאין שום בעיה פיזית שאולי מונעת מהם את ההתפתחות התקינה.
מחקרים הראו שישנם גילאים שנחשבים כנקודות ציון. בכל נקודת ציון שכזאת הילד מצופה לבצע פעולות כאלה ואחרות. חשוב לבדוק זאת ולחשוד בכל מה שמונע מהילד לעשות את מה שהוא מתבקש. ברוב המקרים, בדיקות ההתפתחות מבוצעות כחלק מהמעקב של הילדים בטיפת חלב. במקרים מסוימים, אפשר גם לבצע אותן אצל רופא הילדים. חשוב לשים לב שלא כל רופא ילדים הוא גם רופא התפתחותי. בשל כך, יש חשיבות לפנייה לרופא התפתחותי לשם כך.

בדיקות התפתחות ילדים

בדיקות שחובה לבצע

אין מדובר בסוד. ישנם לא מעט הורים שמכירים בלוג בריאות כזה או אחר וקוראים בו על בסיס קבוע על מנת לוודא שהילד שלהם גדל ומתפתח כמו שצריך. מכאן הם כבר יידעו מה מצופה מהילד ויוכלו אפילו לבד לשים לב האם יש משהו שהילד מתקשה בו. בלוגים אלה מלאים במידע מהותי. כאשר קוראים בהם, אפשר לשים לב לדברים מהותיים ולפנות לרופא הילדים עוד בטרם מגיע המועד לביצוע בדיקת ההתפתחות.
להלן כמה ציוני דרך נפוצים בהתפתחות הילדים ומה מצופה מהילד לבצע בכל אחד מהגילאים האלה:

  • גיל חצי שנה: הושטת ידיים לעבר חפץ, כמו גם מעקב עם העיניים אחרי קול שהתינוק שומע.
  • גיל שמונה חודשים: זחילה על הגחון או ביצוע פעולות ותנוחות שמרמזות שהזחילה קרובה, שרבוט מילים.
  • גיל שנה וחצי: הכנות אחרונות לקראת הליכה עצמאית (במידה והפעוט עדיין לא הולך כלל), החזקה של צבע או עיפרון וציור חופשי על דף, זיהוי של עצמים או צורות מוכרים.
  • גיל שנתיים: הבנה מעמיקה של הוראות ואמירות, דיבור ברור של מילים מסוימות, זיהוי ציורים, צורות וצבעים בצורה מתקדמת, ביצוע פעולות מוטוריות מאתגרות – קפיצה, ריצה, דילוג ועוד.

החשיבות של בדיקות התפתחות ילדים

בדיקות ההתפתחות האלה מבוצעות עד לגילאי הגן או הכניסה לכיתה א'. עם זאת, חשוב לדעת ולהבין שבעצם כל יום הוא סוג של מבחן מתמשך עבור הילדים. ההורים ואנשי החינוך במסגרות שבהן הילדים שוהים רואים כל הזמן את מה שהילדים יכולים ומסוגלים לו. לכן, יוכלו להתריע במידה ומתעורר אצלם חשד להתפתחות שאינה תקינה, או לפעולה שמבוצעת לא כפי שמצופה מהילד. עשויות להופיע עוד התראות על משהו שאינו תקין, כגון טיקים בעיניים אצל ילדים ועוד.
בגילאים הצעירים, כל פעולה שהילדים מצליחים לבצע היא בעצם הבסיס להצלחה בפעולות מורכבות ומאתגרות יותר. לכן, חשוב מאד כל הזמן לשים לב לדרך בה הילדים מתנהלים. דבר זה נכון למוטוריקה הגסה והעדינה כאחד. גם אם יש ספק בנוגע לנכונות הביצוע של פעולה זו או אחרת, או שמתעורר חשד שהילד לא מבצע משהו כמו שצריך, תמיד אפשר וכדאי להתייעץ עם איש מקצוע מהתחום. כך, ניתן לדעת בדיוק מה המצב של הילד ואם יש צורך בהתערבות או טיפול כלשהו.

תינוק שמתפתח היטב יגדל להיות מבוגר פיקח!

שנות הינקות והפעוטות חשובות מאד להתפתחות של הילדים כבני אדם, בתור המבוגרים של המחר. המוח שלהם מתפתח ולומד דברים חדשים כל יום, כל רגע וכל דקה. כאשר הם מתפתחים כפי שמצופה מהם, הם לבטח גם יגדלו להיות אנשים מבוגרים חדי מחשבה, בעלי תושייה וכאלה שאפשר יהיה לסמוך עליהם. מהסיבה הזאת, חשוב לשים לב לכל מה שקשור להתפתחות שלהם כתינוקות וילדים, לוודא תמיד ההתפתחות תקינה ומתבצעת כפי שמצופה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: