דם בשתן – האם יש סיבה אמיתית להילחץ?

תוכן עניינים

דם הוא סימן שגורם להיווצרות לחץ בקרב אנשים רבים, אך שהוא מופיע בשתן, הלחץ עולה עוד יותר. דם בשתן נקרא בשפה הרפואית המטוריה. לפני שאתם נלחצים, חשוב שתדעו שיש לא מעט גורמים וסיבות שיכולים להוביל להיווצרותו. אין להזניח את התופעה ובהחלט כדאי ודרוש לגשת לבירור רפואי, אבל יש הרבה מאוד מקרים שמדובר בתסמין בו ניתן לטפל, או כזה שלא אומר שום דבר.

 

מה הסיבות להופעה של דם בשתן?

מדובר במצב שיכול להופיע כתוצאה מכל מיני תהליכים או פעולות שאנחנו מבצעים כמו למשל פעילות גופנית מאומצת או אפילו קיום יחסי מין. לעומת זאת, יש מצבים רפואיים מורכבים שכן גורמים להופעה של דם בשתן ומחייבים בירור מעמיק וטיפול רפואי. הנה כמה מהם:

  1. זיהומים ודלקות במערכת השתן – מדובר בתופעה מאוד נפוצה, הן אצל גברים אך בעיקר אצל נשים בשל המבנה האנטומי של מערכת השתן שקרובה לאזור שממנו יוצאת הצואה.
  2. זיהומים בכליות – מצד שיכול להיווצר במכל מיני סיבות. מזהם או חיידק מגיע ישירות לכליות דרך המחזור של הדם ויוצר זיהום.
  3. אבנים במערכת השתן או אבנים בכליות
  4. הגדלה שפירה של הערמונית
  5. גידול סרטני בערמונית, בכליות או במערכת השתן

איך מאבחנים?

אם אתם מזהים שמופיע בשתן שלכם דם, אתם צריכים לגשת לרופא משפחה או אורולוג שיפנה אתכם לבדיקה הנקראית המטוריה מיקרוסקופית.  בדיקה זו מאפשרת להבין האם קיימים תאי דם אדומים במערכת או הסיבה שהדם מופיע היא אחרת. במידה והדם מופיע רק פעם אחת, לרוב אין צורך לבצע בירורים רפואיים מעמיקים, אבל אם זה משהו שחוזר על עצמו, תצטרכו לבצע בדיקות נוספות כמו הדמיות של מערכת השתן, בדיקת סי טי, בדיקת אם אר איי וכדומה. לעתים יש צורך לבצע בדיקה המכונה ציסטוסקופיה. לאחר קבלת תוצאות ניתן יהיה לאבחן את הבעיה בצורה מדויקת יותר ולקבוע תכנית טיפול מתאימה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: