כמה עולה שמאי לדירה ואיך נוכל לחסוך?

תוכן עניינים

סביר מאוד להניח שאם אתם קוראים את הפוסט הזה, אתם נמצאים לפני קיום אחת העסקאות הכי חשובות בחיים שלכם, אולי אפילו החשובה ביותר. אחת השאלות שעולות בהקשר הזה של קניה ומכירת נכס פעם אחר פעם היא כמה עולה שמאי לדירה. למעשה, השמאי יכול לסייע לכם בתהליך ולהבטיח כי העסקה שתעשו תהיה באמת משתלמת. אז כדי לקבוע את המחיר של השמאי, חשוב להתייחס לקריטריון מרכזי והוא כמה זמן השמאי צפוי לעבוד כדי שיוכל להעריך את שווי הנכס במדויק.

 

מה כולל המחיר בעלות שמאי לדירה?

בשונה מתהליך מורכב לא פחות כמו תכנון בית, עליו אחראי האדריכל, תהליך בו העלות הסופית נקבעת לפי רמת המורכבות של הפרויקט, שמדובר בשמאי, הגודל דווקא כן קובע. כלומר, ככל שהדירה גדולה יותר וככל שהאזור בו היא ממוקמת מורכב יותר, ככה העלות עבור השירותים שהוא מציע עולה. אחד האתגרים בשמאות הוא שהרבה פעמים יש נתונים בנכס שקשה מאוד לשקלל אותם ולקחת אותם בחשבון כחלק בלתי נפרד מתהליך הערכת השווי של הדירה. למשל, המצב הפיזי שבו הדירה נמצאת, הדרך שבה האדריכל בחר לחלק את החללים השונים בנכס, האופן שבו הנכס רשום בטאבו, הפוטנציאל הקיים במידה ונשפץ את הדירה, מיסים – כל אלה משפיעים על הערכת שווי הנכס וכתוצאה מכך גם על עלות השמאי.

זמן שווה כסף

גורם נוסף שמשפיע על התשובה כמה עולה שמאי לדירה הוא הזמן. ככל שהדירה גוזלת יותר זמן לשמאי, העלות גבוהה יותר. לפעמים יש נכסים שכדי להעריך את השווי שלהם השמאי צריך להעריך את הגובה של ההיטלים שניתנו בזכויות הבניה כמו היטל השבחה למשל ואז להוסיף את זה לשווי עצמו. בשונה ממה שאנשים רבים חושבים, שווי הדירה לא משפיע על המחיר של השמאי.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: