כל מה שצריך לדעת על קניית ענתיקות

תוכן עניינים

ענתיקות משקפות את הערכים האמנותיים של עידן נתון, עם קישור לעבר ועדות ליצירות אמנותיות. במילים פשוטות יותר חפצים ורהיטים עתיקים באיכות מספקת שעומדים במבחן הזמן מהווים חגיגה לשיטות היצירה השונות ומוצגים על ידי סוחרי עתיקות מובילים. יש כל כך הרבה סוגים של מוצרים המוגדרים בתור ענתיקות החל מרהיטים שעברו מדור לדור, שעונים עתיקים שתולים על הקיר, תכשיטים, מוצרי אספנות נדירים, אביזרי יודאיקה, פסלים, קרמיקות, ציורים והרשימה עוד ארוכה מאוד.

ענתיקות – מאיפה זה התחיל ולאן זה הולך?

העבר תמיד היה מקור השראה למעצבים, ותמיד יהיה דחף טבעי לחדשנות ולשינוי, אבל מיטב הרהיטים העתיקים, או כלי כסף מתקופות קדומות, מתמודדים עם סערות המשתנות של האופנה והכלכלה.

העולם המורכב של הענתיקות

עולם הענתיקות מורכב משפע סגנונות, וכדי לנווט בעולם המרתק אך המאתגר לעיתים, חשוב להתייעץ עם המומחים בתחום, שמציגים את מרכולתם בירידים ובחנויות עתיקות. מומחים אלו עומדים בסטנדרטים מחמירים ומדויקים של ניסיון, איכות מלאי וידע בנושא. היום ניתן גם לרכוש ענתיקות אונליין או באמצעות גישה למכירות מיוחדות, אך חשוב לוודא שמדובר במקורות אמינים כדי שלא ינצלו את טוב לבכם.

קנייה עם העיניים והלב

לקונים פוטנציאליים שמעוניינים לבצע רכישה חדשה של ענתיקות, יש לעתים פיתוי לבחור רהיטים אך ורק למטרות השקעה, ולא מבחירת טעם אישי. התנהלות זו מחייבת ידע בשינויים בשוק, אשר יכולים להטעות, ולכן חשוב לבצע רכישות בליווי המומחים בתחום. על מנת להבטיח שלא תתחרטו על הרכישה, בדרך כלל עדיף לקנות ענתיקות מכיוון שאתם באמת אוהבים אותם. ברגע שקבעתם איזו תקופה או סגנון הכי מוצא חן בעיניכם, השלב הבא הוא לחפש פריטים שעשויים היטב ומונחים על ידי אומנות וצבעים.

בדיקה מקיפה של מקוריות הפריטים

לאספני ענתיקות מתחילים, החשש הנפוץ והמבוסס ביותר הוא האפשרות להשקיע סכום כסף גדול רק על מנת לגלות אחר כך שהיצירה המדוברת היא חיקוי משכנע. כאשר בוחרים פריט שמקורו חסר או נעדר לחלוטין, קונה פוטנציאלי אינו צריך לחשוש להעביר את הפריט לבדיקה יסודית.

סוחר ענתיקות מכובד יודע שזה חלק מהתהליך, ולא אמורה להיות לו שום בעיה לבדיקת הפריט; לעומת זאת, כל מי שמגלה רתיעה ללא סיבה טובה, צריך לעורר כמה ספקות. ראשית, יש לחפש כל סימן שאינו אמור להופיע; חשוב לבדוק אם החלק העליון, האחורי או הצדדי עשויים מדיקט, שלא שימש בייצור רהיטים עד שנות השלושים, כך שלעולם לא יהיה משולב ביצירה עתיקה.

על ריהוט עתיק לא אמורים להופיע סיבים, סיכות או ברגים

פריטים אלו מהווים עדות לבנייה מאוחרת יותר, כמו למשל כסאות עתיקים שיוצרו תמיד עם חיבורים ומפרקים ייחודיים, כך שאם הכיסא העתיק מחובר עם דיבלים, הוא אינו אמיתי. השלב הבא הוא בדיקת היצירה מכל הכיוונים, במידת האפשר. אם הפריט הוא שולחן גדול, כמו למשל שולחן אוכל, מומלץ לאנשים לבדוק אותו מתחת עם זכוכית מגדלת.

הדבר הראשון שיש לחפש הוא את החלק העליון. אם בוצע שימוש בשולחן במשך מאתיים שנים בערך, תהיה שפת שעווה סביב הקצה התחתון, בו אצבעות האנשים נגעו בשולחן. כמעט בלתי אפשרי להעתיק יצירה עתיקה, ואם החלק התחתון נקי מדי, או שיש סימני מברשת צבע, הימנעו מהרכישה.

לסיכום, בין אם אתם אוהבי ענתיקות לצורך אספנות ובין אם אתם רוצים לשלב בביתכם החדש או המשופץ פריט מיוחד, חפשו אונליין, קבלו השראה וחפשו סוחרים המתמחים במכירה וקניה של ענתיקות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: